A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Кошелівський ліцей
Житомирського району Житомирської області

Індивідуальне навчання

Фото без опису

Положення

про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти

Кошелівської ЗОШ І-ІИ ступенів

 

І. Загальні положення

 

  1. Це Положення визначає порядок організації здобуття загальної середньої освіти (далі - здобуття освіти) за індивідуальною формою, що здійснюється Кошелівською ЗОШ І-ІІІ ступенів Пулинської селищної ради.
  2. До індивідуальної форми здобуття освіти належить екстернатна форма (екстернат), сімейна (домашня) і педагогічний патронаж.

Для забезпечення індивідуальної форми здобуття освіти можуть використовуватися технології дистанційного навчання відповідно до Положення про дистанційне навчання, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 25 квітня 2013 року № 466, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України ЗО квітня 2013 року за № 703/23235.

Інформація про форми здобуття освіти, що забезпечуються закладом освіти, оприлюднюється на шкільному веб-сайті.

  1. Здобувані освіти (у разі досягнення повноліття) або їх батьки можуть обирати індивідуальну форму здобуття освіти відповідно до їх інтересів, здібностей, потреб, мотивації, можливостей і досвіду.

Організація здобуття освіти за індивідуальною формою може здійснюватися на будь- якому рівні повної загальної середньої освіти за винятком випадків, передбачених цим Положенням.

  1. Зарахування на індивідуальну форму здобуття освіти проводиться зазвичай до початку навчального року.

Переведення на індивідуальну форму здобуття освіти може відбуватися протягом навчального року, але не пізніше ніж за 3 місяці до проведення річного оцінювання чи державної підсумкової атестації (далі - атестація). Таке обмеження не застосовується для переведення на педагогічний патронаж.

Для осіб, які здобували чи здобувають освіту за кордоном, а також для осіб, які проживали чи проживають на тимчасово окупованій території України, території проведення антитерористичної операції (на період її проведення), території здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об’єднаних сил (ООС), - на період здійснення зазначених заходів (далі - неконтрольована територія) або на території населених пунктів на лінії зіткнення, зарахування (переведення) на екстернат здійснюється протягом усього календарного року.

  1. Зарахування осіб до закладу освіти на індивідуальну форму здобуття освіти, переведення та відрахування з ліцею здійснюється відповідно до пунктів 4, 5, 8 розділу І, розділу III, пункту 1 розділу IV Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16 квітня 2018 року № 367, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05 травня 2018 року за №

564/32016. Документи, які додатково подаються для зарахування (переведення) на індивідуальну форму здобуття освіти, визначаються розділами ІІ-ІV цього Положення. Іноземці та особи без громадянства додатково подають копію документа, що підтверджує законність їх перебування в Україні.

Облік здобувачів освіти, зарахованих (переведених) на індивідуальну форму, здійснюється відповідно до Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 року №684

  1. Директор школи забезпечує реалізацію індивідуальної освітньої траєкторії здобувачів освіти шляхом розроблення індивідуальних навчальних планів та індивідуальних програм розвитку (для осіб з особливими освітніми потребами), організації та проведення консультацій, надання доступу здобувачам освіти до безкоштовного користування підручниками, навчальними посібниками та іншою літературою бібліотечного фонду, навчальною, науковою, виробничою, культурною, спортивною інфраструктурою закладу освіти тощо.

Директор закладу ознайомлює здобувачів освіти, їх батьків (одного з них) із порядком організації відповідної індивідуальної форми здобуття освіти, визначеним цим Положенням та іншими актами законодавства у сфері загальної середньої освіти.

Директор школи здійснює контроль за виконанням освітніх програм, за якими навчаються здобувачі освіти за індивідуальною формою.

  1. Індивідуальний навчальний план, що визначає послідовність, форму і темп засвоєння здобувачем освіти компонентів освітньої програми з метою реалізації його індивідуальної освітньої траєкторії, розробляють педагогічні працівники закладу освіти у взаємодії зі здобувачем освіти за наявності необхідних для цього ресурсів. До розроблення індивідуального навчального плану можуть залучатися інші фахівці, які відповідно до законодавства можуть проводити (надавати) додаткові психолого-педагогічні та корекційно- розвиткові заняття (послуги) з особами з особливими освітніми потребами.

Батьки можуть брати участь у розробленні індивідуального навчального плану та погоджувати його.

Індивідуальний навчальний план розробляється на основі освітньої програми закладу та затверджується директором школи.

Індивідуальний навчальний план має охоплювати всі навчальні предмети інваріантної частини або базові, вибірково-обов’язкові предмети відповідно до навчального плану освітньої програми, обраної для засвоєння здобувачем освіти.

Індивідуальним навчальним планом можуть визначатися форми та засоби оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти. Виконання індивідуального навчального плану та результати оцінювання навчальних досягнень здобувана освіти фіксуються в окремому журналі.

  1. Оцінювання навчальних досягнень і атестація здобувачів освіти за індивідуальною формою здійснюється відповідно до законодавства у сфері загальної середньої освіти та особливостей, визначених цим Положенням.

Кошелівська ЗОШ І-ПІ ступенів забезпечує ознайомлення здобувачів освіти з переліком питань, за якими здійснюється оцінювання навчальних досягнень та/'або атестація. До здобувачів початкової освіти, які навчаються за Державним стандартом початкової освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 87 (далі - Державний стандарт початкової освіти), застосовується формувальне, завершальне (підсумкове) оцінювання (залежно від особливостей індивідуальної форми здобуття освіти згідно з цим Положенням). Засоби оцінювання визначає педагогічний працівник з | урахуванням змісту індивідуального навчального плану здобувана освіти. Результати оцінювання та рекомендації батькам щодо організації подальшого навчання зазначаються у свідоцтві досягнень, що видається відповідно до Порядку переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти до наступного класу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 14 липня 2015 року № 762, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України ЗО липня 2015 року за № 924/27369 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 08 травня 2019 року № 621). За рішенням педагогічної ради закладу освіти батькам може бути рекомендовано переведення здобувачів освіти (крім тих, які здобувають освіту за педагогічним патронажем) на іншу форму здобуття освіти.

  1. Видача документів про освіту, у тому числі з відзнакою, та відзначення успіхів здобувачів освіти (нагородження похвальними листами, грамотами тощо) здійснюється відповідно до законодавства у сфері загальної середньої освіти.

 

П. Екстернатна форма здобуття освіти (екстернат)

1. Екстернат у Кошелівській ЗОШ І-ІІІ ступенів організовується для осіб, які:

1) із поважних причин(стан здоров’я, проживання (перебування) за кордоном (для громадн України, на неконтрольованій території або на території населених пунктів на лінії зіткнення, надзвичайні ситуації природного або техногенного характеру, збройний конфлікт тощо) не можуть відвідувати навчальні заняття в закладі освіти або не можуть пройти річне оцінювання;

2) не завершили здобуття загальної середньої освіти в закладі освіти та/або не мають результатів річного оцінювання з окремих навчальних предметів та/або атестації;

3) є громадянами України, які здобували або здобувають загальну середню освіту за кордоном;

4) є іноземцями, особами без громадянства, які постійно проживають чи тимчасово перебувають в Україні, у тому числі біженцями, особами, яким надано тимчасовий чи додатковий захист в Україні, та особами, які звернулися із заявою про визнання біженцем або про надання додаткового чи тимчасового захисту, особами, які утримуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства;

5) прискорено опанували зміст навчальних предметів одного або декількох класів (рівнів повної загальної середньої освіти);

6) самостійно опанували зміст окремих навчальних предметів;

7) бажають самостійно опанувати зміст окремих навчальних предметів.

2. Екстерном є особа (незалежно від віку), зарахована (переведена) на екстернат для самостійного засвоєння освітньої програми протягом навчального року та проходження річного оцінювання навчальних досягнень та/або атестації; лише проходження річного оцінювання навчальних досягнень та/або атестації.

3. У заяві (додаток 1) про зарахування (переведення) на екстернат зазначається підстава відповідно до пункту 1 цього розділу. До заяви додається(ються) відповідний(і) документуй), що підтверджує(ють) наявність такої підстави (крім підстав, зазначених у підпунктах 5-7 пункту 1 цього розділу).

Заяву про зарахування на екстернат може особисто подати неповнолітня особа, яка | виїхала із неконтрольованої території або з населеного пункту на лінії зіткнення в супроводі родичів або будь-яких інших повнолітніх осіб, які не є її законними представниками.

Особи, які проживають на неконтрольованій території або території населених пунктів на лінії зіткнення, можуть подати скановану копію заяви будь-якими засобами зв’язку (факсом, електронною поштою тощо).

Особи, зазначені у підпунктах 2, 6 пункту 1 цього розділу, зазначають у заяві навчальні предмети, з яких необхідно пройти річне оцінювання та/або атестацію екстерном.

4. Приймання заяв для зарахування на екстернат починається з вересня поточного навчального року і закінчується не пізніше ніж за три місяці до початку проведення відповідного річного оцінювання чи атестації.

Зарахування особи, яка не має документів (копій документів), що підтверджують наявність попередньо здобутого рівня освіти чи результатів оцінювання та/або атестації, здійснюється після оцінювання її рівня навчальних досягнень. Оцінювання проводить заклад освіти на підставі заяви (за формою згідно з додатком 1 до цього Положення) особи, яка подавала заяву про зарахування (переведення) на екстернат.

Для проведення оцінювання наказом директора закладу створюється комісія, затверджується її склад (голова та члени комісії), а також графік проведення оцінювання та перелік завдань з навчальних предметів. Протокол оцінювання рівня навчальних досягнень складається за формою згідно з додатком 2 до цього Положення (далі - протокол оцінювання).

5. Оцінювання навчальних досягнень екстернів за відповідний клас або рівень початкової, базової або повної загальної середньої освіти проводиться з усіх предметів інваріантної частини (базових, вибірково-обов’язкових) навчального плану закладу освіти. Екстерни з числа випускників закладів освіти попередніх років, які свого часу не мали результатів річного оцінювання навчальних досягнень із певних предметів, проходять річне оцінювання лише з цих предметів.

За результатами оцінювання виставляється річна оцінка з кожного предмета. Оцінювання проводиться, як правило, до закінчення навчального року. Оцінювання навчальних досягнень осіб, які здобували або здобувають загальну середню освіту за кордоном, а також для осіб, які проживали чи проживають на неконтрольованій території або на території населених пунктів на лінії зіткнення, здійснюється протягом всього навчального року.

6. Протягом одного навчального року екстерн може пройти оцінювання навчальних досягнень за один або кілька років навчання в межах одного або декількох рівнів освіти. Результати оцінювання оформлюються протоколом за формою згідно з додатком 2 до цього Положення.

7. Особи, які зараховані на екстернат на підставі того, що прискорено опанували зміст навчальних предметів одного або декількох класів (рівнів освіти), продовжують навчання за цією формою здобуття освіти за умови засвоєння освітньої програми на рівні навчальних досягнень не нижче достатнього, що підтверджується результатами річного оцінювання.

У разі встановлення у таких здобувачів початкового або середнього рівня навчальних досягнень з предмету/предметів інваріантної частини (базових та вибірково-обов’язкових) навчального плану закладу освіти, відповідно до рішення педагогічної ради закладу освіти вони можуть бути переведені на іншу форму здобуття освіти.

8. Екстерни, які здобували або здобувають загальну середню освіту за кордоном, для отримання відповідних документів про освіту державного зразка проходять річне оцінювання та атестацію.

За наявності міжнародних угод про взаємне визнання та еквівалентність документів про загальну середню освіту, екстерни, які мають такі документи про освіту за кордоном, для отримання документів про відповідний рівень повної загальної середньої освіти проходять лише атестацію.

9. Екстерни, які проживають або проживали на неконтрольованій території або території населених пунктів на лінії зіткнення та в один рік проходять атестацію за курс базової і повної загальної середньої освіти, можуть пройти атестацію за курс базової загальної середньої освіти без наявності річного оцінювання навчальних досягнень (крім навчальних предметів «Українська мова», «Українська література», «Історія України», «Історія: Україна і світ», «Географія», «Громадянська освіта», «Правознавство», «Основи правознавства», «Захист Вітчизни»), У такому випадку екстерни заповнюють освітню декларацію про завершення здобуття базової загальної середньої освіти за формою згідно з додатком 3 до цього Положення.

Результати річного оцінювання з навчальних предметів за курс базової загальної середньої освіти визначаються відповідно до освітньої декларації та зазначаються в додатку до відповідного документа про освіту як результати атестації.

 

 

Ш. Сімейна (домашня) форма здобуття освіти

  1. Здобуття освіти за сімейною (домашньою) формою можливе для осіб, батьки або інші законні представники яких виявили бажання організовувати освітній процес самостійно.

Батьки або інші законні представники здобувачів освіти можуть на договірних засадах залучати до організації здобуття освіти за сімейною (домашньою) формою суб’єктів освітньої діяльності, які діють відповідно до Закону України «Про освіту».

  1. Відповідальність за здобуття дітьми освіти на рівні не нижче державних стандартів загальної середньої освіти несуть їх батьки або інші законні представники.
  2. Зарахування на сімейну (домашню) форму здобуття освіти здійснюється закладом освіти, за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає особа, яка має здобувати освіту, або іншим закладом освіти за вибором батьків (інших законних представників) і погодженням із керівником цього закладу.

До заяви про зарахування (переведення) на сімейну (домашню) форму здобуття освіти додається документ, виданий службою у справах дітей, про відсутність здобувана освіти на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

  1. Здобувані освіти за сімейною (домашньою) формою проходять підсумкове (семестрове/піврічне та річне) оцінювання навчальних досягнень і атестацію (крім здобувачів освіти, які навчаються у 1 -2 класах).

Завдання для підсумкового оцінювання та атестації здобувачів освіти складаються з урахуванням очікуваних результатів навчання, встановлених в освітній програмі закладу освіти та навчальних програмах.

Протягом першого року здобуття освіти за сімейною (домашньою) формою підсумкове оцінювання відбувається двічі у семестр/півріччя.

Якщо протягом першого року здобуття освіти за сімейною (домашньою) формою результати навчальних досягнень здобувачів освіти встановлено не нижче середнього рівня, наступного року та в подальшому оцінювання навчальних досягнень здобувана освіти відбувається 1 раз у семестр/півріччя.

  1. Якщо за результатами підсумкового оцінювання та/або атестації здобувачів освіти встановлено рівень їх навчальних досягнень не нижче середнього, вони можуть продовжувати навчання за сімейною (домашньою) формою.

Якщо за результатами підсумкового оцінювання здобувачів освіти за одним або кількома предметами встановлено початковий рівень їх навчальних досягнень або здобувані освіти не пройшли підсумкове оцінювання без поважних причин, вони можуть повторно пройти оцінювання протягом місяця.

Батьки або інші законні представники здобувачів освіти мають створити умови, які забезпечують підвищення рівня їх навчальних досягнень і повторне проходження ними оцінювання.

Якщо за результатами повторного оцінювання здобувачів освіти встановлено початковий рівень їх навчальних досягнень або здобувані освіти повторно не з’явилися для проходження підсумкового оцінювання без поважних причин, вони можуть бути переведені на іншу форму здобуття освіти відповідно до рішення педагогічної ради закладу освіти.

  1. Для здобувачів освіти, які навчаються у 1-2 класах, застосовується формувальне оцінювання, результати якого фіксуються у свідоцтві досягнень. Оцінювання відбувається шляхом спостереження за здобувачем освіти у різних видах діяльності протягом одного навчального дня (за спільної участі педагогічного працівника та одного з батьків або інших законних представників).
  2. Оцінювання навчальних досягнень та атестація здобувачів освіти здійснюється педагогічними працівниками закладу освіти за окремим графіком відповідно до наказу керівника закладу.

 

IV. Педагогічний патронаж

  1. Педагогічний патронаж може бути організований для:
  1. здобувачів початкової та базової середньої освіти, які проживають у селах і селищах (коли кількість учнів у класі закладу освіти становить менше 5 осіб);
  2. осіб з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю;
  3. здобувачів освіти, які за станом здоров’я не можуть відвідувати заклад освіти, оскільки:

знаходяться на лікуванні (стаціонарному чи амбулаторному) більше 1 місяця;

мають хвороби шкіри та підшкірної клітковини, що призводять до ризику інфікування (епідермолізбульозний, важкі форми атонічного дерматиту та вроджений ехтіоз, залежно від стану);

мають тяжкі психічні розлади;

мають захворювання, що супроводжуються лабораторно підтвердженою імуносупресією (патологічною - пов’язаною з онкологічними або іншими захворюваннями; штучною - у разі прийому лікарських засобів, що призводять до лейкопенії, зниження інтенсивності фагоцитозу тощо).

На підставі рішення лікарсько-консультаційної комісії закладу охорони здоров’я здобувані освіти можуть поєднувати кілька форм здобуття освіти.

  1. Здобуття освіти за формою педагогічного патронажу передбачає:

організацію освітнього процесу в умовах, найбільш сприятливих для дитини, у тому числі вдома або в закладі охорони здоров’я;

надання освітніх послуг відповідно до потреб дитини та у формі, що найбільш відповідає стану дитини та її індивідуальним можливостям;

забезпечення освітнього процесу необхідними засобами навчання з урахуванням індивідуальних потреб здобувана освіти;

можливість періодичного включення здобувана до класного колективу з метою соціалізації (у межах освітніх заходів);

взаємодію педагогічних працівників із закладами охорони здоров’я, закладами соціального захисту дітей, інклюзивно-ресурсними центрами.

  1. Для зарахування (переведення) на педагогічний патронаж осіб з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю, до заяви додається висновок фахівців інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини.

Для зарахування (переведення) на педагогічний патронаж здобувачів освіти, які за станом здоров'я не можуть відвідувати заклад освіти, до заяви додається висновок лікарсько- консультаційної комісії закладу охорони здоров’я за місцем спостереження дитини.

  1. Організація педагогічного патронажу для здобувачів освіти, яким необхідно пройти лікування більше 1 місяця, може відбуватися вдома або в закладі охорони здоров’я. Якщо здобувач освіти проходить лікування в закладі охорони здоров'я, педагогічний патронаж організовується в закладі освіти, визначеному відповідним органом управління у сфері освіти.
  2. Організація педагогічного патронажу здійснюється педагогічними працівниками закладу освіти із залученням, за необхідності, фахівців інклюзивно-ресурсного центру, інших фахівців у галузі педагогіки, психології, корекційної освіти.
  3. Педагогічний патронаж для здобувачів освіти, яким необхідно пройти лікування в закладі охорони здоров’я більше 1 місяця, організовується при найближчому за розташуванням до місця лікування закладі освіти, визначеному відповідним органом управління у сфері освіти, і починається не раніше 3 днів після того, як хворий влаштувався до закладу охорони здоров'я. За наявності у такому закладі освіти групи здобувачів, які проходять лікування, у складі 5 і більше осіб навчання може здійснюватися у групі (за потреби протягом навчального року). Контингент таких здобувачів освіти ураховується в статистичних звітах тих закладів освіти, у яких вони навчаються постійно та з яких вони не відраховуються.

Результати виконання індивідуального навчального плану та результати оцінювання навчальних досягнень здобувала освіти вказуються у довідці, що видається закладом освіти, який організовує педагогічний патронаж, за формою згідно з додатком 4 до цього Положення.

З розділу V: Кількість навчальних годин визначається з розрахунку:

1) для здобувачів початкової та базової загальної середньої освіти за формою педагогічного патронажу, які проживають у селах і селищах (коли кількість здобувачів освіти у класі становить менше 5 осіб), і здобувачів освіти, які за станом здоров'я не можуть відвідувати заклад освіти:

1-4-ті класи - 5 годин на тиждень на кожного здобувана освіти;

5-9-ті класи - 8 годин на тиждень на кожного здобувана освіти;

10-11-ті класи - 12 годин на тиждень на кожного здобувана освіти;

2) для здобувачів освіти за формою педагогічного патронажу, які мають особливі освітні потреби, у тому числі інвалідність:

1-4-ті класи - 10 годин на тиждень на кожного здобувана освіти;

5-9-ті класи - 14 годин на тиждень на кожного здобувана освіти;

10-11(12)-ті класи - 16 годин на тиждень на кожного здобувана освіти.

  1. Після завершення терміну здобуття освіти у формі педагогічного патронажу здобувані освіти можуть продовжувати навчання у закладі освіти на загальних підставах.

 


Фото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора