A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Кошелівський ліцей
Житомирського району Житомирської області

методичне об'єднання вчителів початкових класів

                Аналіз роботи методичного об’єднання вчителів початкових класів за 2020/2021 навчальний рік

Реформування освіти в умовах Нової української школи диктує сьогодні нові підходи до підготовки учнів початкової школи. Пріоритетним стає всебічний розвиток особистості дитини, оволодіння ключовими та предметними компетентностями, наскрізними вміннями, необхідними життєвими й соціальними навичками, що забезпечують її готовність до життя в демократичному й інформаційному суспільстві.

Учитель – основна дійова особа в реформуванні сучасної освіти. Змінюються орієнтири освіти – змінюється й сам учитель, змінюється мета і завдання його діяльності. Як зазначається у документах з реформування освіти нова школа потребує нового вчителя, який може стати агентом змін. Особливо актуальним це питання є у період діяльності, пов’язаної з реалізацією Концепції «Нова українська школа», підготовки та роботи вчителя в нових умовах.

   Керуючись методичною проблемою школи, методичне об’єднання вчителів початкових класів у 2020-2021 навчальному році працювало над проблемою: «Удосконалення рівня професійних компетентностей вчителів початкових класів, розвиток і самореалізація особистості учня початкових класів в умовах НУШ».

Робота методичного об’єднання була спрямована  на підвищення професійної майстерності і розвиток творчої ініціативи вчителів, впровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти; застосування в інноваційному навчанні інтерактивних технологій; створення умов для формування ключових компетентностей учнів, педагогів; інтеграцію у навчально-виховному процесі дітей з особливими потребами.

Для сучасної школи потрібні висококваліфіковані педагоги, які постійно шукають найефективніші шляхи і засоби навчання, володіють глибокими педагогічними знаннями, здатні до роботи в нових умовах. Вони повинні усвідомлювати свою соціальну відповідальність, бути об’єктом особистісного професійного зростання, вміти досягти нових професійних рівнів. З огляду на це вчителі мають постійно працювати над удосконаленням професійної компетентності.

Ефективним шляхом підвищення професійної майстерності вчителя є участь у різноманітних методичних заходах. Серед найпоширеніших форм методичної роботи є: психолого-педагогічні консультації, семінари-практикуми, школа педагогічної майстерності, теоретичні семінари, аукціони методичних ідей, тренінги, співбесіди, консультації на актуальні теми, відкриті уроки, огляди новинок психолого-педагогічної та методичної літератури, круглі столи, майстер-класи, предметні тижні, методичні оперативки.

Свою діяльність вчителі початкових класів спрямовують на пошук наукових новинок, на створення творчої атмосфери, модернізацію форм, методів та засобів навчання і виховання дітей, а головне – на реалізацію принципу рівноправного діалогу між учителем та учнем.

 Протягом року члени МО брали активну участь у семінарах-практикумах, майстер-класах, тренінгах, пройшли онлайн-курси підвищення ккваліфікації, де здійснювалася підготовка вчителів до роботи в умовах впровадження концепції «Нова українська школа» та нового Державного стандарту початкової освіти.

Всі вчителі методичного об’єднання мають вищу освіту. Одним із шляхів підвищення професійної компетентності педагога є атестація, яку кожен вчитель проходить раз на 5 років. У 2020/2021 навчальному році, згідно графіка атестації педагогічних працівників, було проатестовано 2-х вчителів. Результати атестації: Левицька О.Й., Грибан Н.О. – відповідають раніше присвоєній кваліфікаційній   категорії «спеціаліст І категорії».

Пріоритетними методами  підвищення професійної майстерності вчителя стають інтерактивні методи, які забезпечують практичне закріплення набутих знань, умінь і навичок. Сьогодні найбільш поширеними є такі методи активного навчання, як тренінги, навчальні групові дискусії, ділові ігри,  програмоване навчання. Вони сприяють формуванню ефективних навичок ділового спілкування, міжособистісної взаємодії і тим самим підвищують загальну компетентність вчителя.

Протягом 2020/2021 навчального року відбулося 4 засідання методичного об’єднання:

  • Модернізація початкової освіти-актуальна вимога сьогодення (вересень);
  • Освітнє середовище як чинник розвитку особистості учня (листопад);
    • Системно-діяльнісний підхід як філософія освіти початкової школи.Мовно-літературна галузь (лютий);
    • Педагогіка партнерства як ключовий компонент Нової української школи (квітень).

 

 Крім того опрацьовувались важливі питання:

ü      наступність в роботі педагогів ДНЗ та ЗНЗ

ü      подолання фонематичних помилок під час оволодіння навичками письма

ü      формування комунікативної компетентності молодших школярів на уроках

   літературного читання);

ü      розвиток системного мислення в учнів початкових класів на уроках природознавства та української мови методом функціонально-системного      підходу технології ТРВЗ

ü розвиток критичного мислення молодших школярів в умовах особистісно орієнтованого навчання (для вчителів 3-х класів);

ü      використання у навчально-виховному процесі комп’ютерних технологій.

Члени МО вчителів початкових класів протягом року приділяють увагу самоосвітній роботі, беруть активну участь в онлайн-конференціях, вебінарах, тренінгах, де розглядаються важливі питання реформування освіти, розбудови Нової української школи тощо.

         Необхідно відзначити, що всі колективні форми методичної роботи в навчальному закладі використовувалися з метою вироблення єдиного підходу до вирішення певних проблем, обговорення актуальних питань організації навчально-виховного процесу, аналізу результату колективної діяльності, вивчення і поширення кращого педагогічного досвіду, науково-технічної та педагогічної інформації.

          Одним із найважливіших завдань сучасної початкової школи є розвиток пізнавальної активності молодших школярів, формування у них допитливості, бажання пізнавати нове.

Протягом навчального року учні початкових класів брали участь в тематичних конкурсах малюнків, в акції «Годівничка», виготовляли поробки на конкурс до Нового року, долучилися до національного уроку «Безпечна дорога додому».

Робота методичного об’єднання в 2020/2021 н.р. сприяла підвищенню наукового рівня вчителів: підготовка до засвоєння змісту нових програм та технологій їх реалізації; постійне ознайомлення з досягненнями психолого-педагогічних дисциплін і методик викладання; вивчення й втілення в шкільну практику педагогічного досвіду, творче використання перевірених рекомендацій: збагачення новими, прогресивними й досконалими методами та засобами навчання; постійне вдосконалення навичок самостійної роботи вчителя, надання йому кваліфікаційної допомоги як у питаннях теорії, так і в практичній діяльності, в підвищенні результативності їх педагогічної праці.

В цілому роботу МО вчителів початкових класів за 2020-2021н.р. можна вважати задовільною.

Керуючись методичною проблемою школи, методичне об’єднання вчителів початкових класів у 2021-2022 навчальному році продовжить працювати над проблемою: «Удосконалення рівня професійних компетентностей вчителів початкових класів, розвиток і самореалізація особистості учня початкових класів в умовах НУШ».

Фото без опису

Аналіз

роботи методичного об’єднання вчителів початкових класів

за 2022/2023 навчальний рік

 

 

Цей навчальний рік видався дуже незвичайним і важким у зв'язку з війною. Як і раніше, перед вчителями початкових класів стоять завдання: бути готовими за будь яких умов орієнтувати кожен навчальний предмет на пошук свого місця у розвитку особистості молодшого школяра, формування у нього провідної навчальної діяльності, вміння і бажання вчитися, щоб кожен зміг без перешкод продовжити свою освіту в основній школі та адаптуватися у житті. Керуючись викликами сьогодення, методичною проблемою школи, методичне об’єднання вчителів початкових класів в 2022-2023 навчальному році продовжило роботу над проблемним питанням: «Удосконалення рівня професійних компетентностей вчителів початкових класів, розвиток і самореалізація особистості учня початкових класів в умовах НУШ». На засіданнях МО початкових класів у 2022/2023 роках розглядалися нормативно-правові документи щодо організації освітнього процесу в закладах освіти, про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 1- 4 класів у новій українській школі, актуальні проблеми методики викладання шкільних дисциплін, інформація стосовно проведення навчальних позакласних занять обговорення педагогічної літератури, книг, педагогічних видань. Всі члени МО ознайомились з нормативно-правовими документами, науково методичними рекомендаціями Свою діяльність вчителі початкових класів спрямовують на пошук наукових новинок, на створення творчої атмосфери, модернізацію форм, методів та засобів навчання і виховання дітей, а головне – на реалізацію принципу рівноправного діалогу між учителем та учнем. Ефективним шляхом підвищення професійної майстерності вчителя є участь у різноманітних методичних заходах. Серед найпоширеніших форм методичної роботи є : психолого-педагогічні консультації, семінари-практикуми, теоретичні семінари, аукціони методичних ідей, співбесіди, консультації на актуальні теми, відкриті уроки, огляди новинок психолого-педагогічної та методичної літератури. Проводилась велика робота з реалізації даного проблемного питання. Це проведення засідань методооб’єднання вчителів початкових класів, відкритих уроків та виховних заходів, творчих звітів вчителів, що атестуються. Метою роботи методичного об’єднання вчителів - створення комфортних умов для навчання, за яких учень відчуває свою успішність, свою інтелектуальну досконалість, відчуває себе частинкою соціуму, його невід ‘ ємною ланкою. Тому ця проблема і охопила всі сфери шкільного життя, весь освітній процес, де в центрі стоїть особистість - учень, з інтелектуальним, фізичним, творчим потенціалом. Кожен урок, проведений вчителями, був спланований і проведений з використанням новітніх технологій. Всі уроки проходили на високому методичному рівні, були застосовані різноманітні методи і прийоми навчання. Вчителі здійснювали індивідуальний і диференційований підхід до учнів. В цікавій формі були проведені фізкультхвилинки і вправи для зняття зорового навантаження. Під час уроків учні виконали обсяг роботи і на всіх заняттях були використані інтерактивні методи навчання: «Мікрофон», робота в парах, робота в малих групах, групова робота. На уроках всі діти були активними учасниками, які здійснювали щось: говорили, керували, моделювали, писали,  тощо, тобто не виступали тільки слухачами, спостерігачами, а брали активну участь в тому, що відбувається. В класах створені сприятливі позитивні психологічні відносини, які допомагають дітям працювати і отримувати нові знання. Одним із напрямків стимулювання творчих пошуків педагогів є взаємовідвідування уроків. Необхідність кваліфікованого аналізу уроку, виявлення його позитивних сторін, актуальності і новизни спонукає їх до вивчення теорії і методики предмета, критичного оцінювання своєї роботи, пошуку в ній невикористаних резервів. Присутність на уроці колег спонукає педагога, який проводить урок, до прояву творчих здібностей на основі синтезу теорії, передового досвіду та власної практики. Нотатки з уроку є цінним матеріалом для аналізу навчально-виховної роботи в школі. За цих умов сама атмосфера шкільного життя надихає їх на результативнішу роботу. Всі члени методичного об’єднання вчителів початкових класів підвищують свій професійний рівень, займаючись самоосвітою. В цьому навчальному році всі члени методичного об’єднання пройшли курси при ІППО і отримали сертифікати, проходили курси та вебінари на освітніх платформах «Всеосвіта», «EdEra», «НаУрок». Серед шляхів підвищення фахової майстерності педагогів   найдієвішими є самонавчання та курсова перепідготовка. Так, педагоги обирали навчання ,відповідно до плану-графіку ІППО, обирали семінари і тренінги для навчання на різних платформах, отримували сертифікати. За наслідками атестації в цьому навчальному році вчителю Савицькій Л.М. підтверджено І кваліфікаційну категорію.. З метою піднесення престижу української мови, виховання у молодого покоління українців поваги до свого народу, рідної мови і традицій відбувся  конкурс віршів Т.Г.Шевченка. Також учні початкових класів приймали активну участь в різноманітних конкурсах, акціях, флешмобах. Вцілому робота методичного об'єднання вчителів початкових класів за рік може бути визнана задовільною. Рівень кваліфікації педагогів МО відповідає пред'явленим вимогам і підвищується з кожним роком. Члени МО активно впроваджували у свою роботу методичні рекомендації навчально-виховного процесу у 1-х, 2-х, 3-х, 4-х класах загальноосвітніх навчальних закладах згідно нових Державних стандартів початкової загальної освіти, нові методики навчання. На засіданнях МО систематично проводились обговорення новинок методичної літератури. Аналіз роботи свідчить, що за минулий навчальний рік підвищився науково-теоретичний та методичний рівень викладання навчальних предметів, посилилась увага до виховної та розвивальної функції навчання, до пошуків його ефективних форм і методів. Також в 1-4 класах перевірялися навички читання, обчислювальні навички, табличка множення.

 Однак у роботі МО вчителів початкової школи є і недоліки:

· частина учнів має низький рівень орфографічної грамотності;

 · не завжди теоретичні знання учні вміють застосовувати практично;

 · частина учнів має незначний інтерес до читання;

· деякі учні мають низький рівень запам’ятовування таблиці множення та ділення.

 Тому робота педагогів повинна зосереджуватися на:

· інтенсивній мовній практиці учнів ( усній і писемній);

· на подоланні розриву між теорією та практикою у навчанні мови;

 · на формування читацьких навичок та інтересу до вивчення художньої літератури;

 · на форми і методи роботи при вивченні таблиці множення і ділення.

Завдання методичного об’єднання

вчителів початкових класів

на 2023-2024 н.р.

 

1. Впровадження особистісно-орієнтованого та діяльнісного підходів в    організації роботи членів ШМО.

2. Створення умов для успішного впровадження Концепції Нової української школи, Державного стандарту початкової освіти на засадах компетентнісного підходу.

3. Створення гуманного соціокультурного середовища для самовираження, самоактуалізації, самоствердження та самореалізації кожного вчителя, його повноцінного професійного розвитку й особистісного самостановлення.

4. Задоволення особистісних освітніх потреб вчителів.

5. Формування єдиного освітнього-методичного простору для професійногоо зростання педагогів.

Фото без опису

 

ІІІ.  ГРАФІК

І ТЕМАТИКА ЗАСІДАНЬ

Засідання 1

Тема. Освіта України в умовах дії правового режиму  воєнного стану

 

                       Форма проведення. Методичний лекторій

 

Мета. Вивчити основні нормативні документи, що регламентують функціонування  початкової  школи; обговорити  виконання  плану  роботи  методичного  об’єднання  за  2022-2023 н. р.  та   затвердити  план   роботи  на  2023-2024 н.р.; розглянути  методичні  рекомендації  щодо  організації навчання у початкових класах у 2023-2024 н.р.;  проаналізувати  навчальні  програми, підручники, зошити

 Ви не можете направити вітер,

але можете налаштувати вітрила.

Автор невідомий 

 

 

                                                                                                                                                

з/ п

 

Зміст  роботи

 

Термін

 

Відповідальні

 

Звіт про роботу МО вчителів початкових класів за 2022-2023 навчальний рік .

 

Особливості освітнього процесу у початкових класах загальноосвітніх навчальних закладів у 2023 – 2024 н.р .

 

Актуальний інструктаж Оцінювання результатів навчання здобувачів освіти початкових класів загальної середньої освіти .

 

Дискусія Обговорення і схвалення плану роботи методичного об’єднання вчителів початкових класів на 2023-2024  н.р.

 

Круглий стіл Розподіл доручень між членами МО

 

 

 

 

 

 

 

ВЕРЕСЕНЬ   2023  р.

 

 

 

Керівник МО

 

 

 

Заступник директора з НВР

 

 

 

 

Заступник директора

з НВР

 

 

Керівник МО

 

 

 

             

 

 

                          Завдання для самоосвітньої роботи:

  1. Познайомитися з Постановою КМУ від 24 червня 2022 року №711 «Про початок навчального року під час дії правового режиму воєнного стану в Україні».
  2. Опрацювати Наказ МОН України від 01.08.2022 р. №1371 «ЗМІНИ до деяких наказів охорони здоров’я України».
  3. Опрацювати ІНСТРУКТИВНО-МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році.
  4. Опрацювати інструктивно-методичні листи, програми, підручники, зошити та посібники для початкової школи.
  5. Зробити огляд періодичних видань.
  6. Опрацювати методичні рекомендації щодо проведення Першого уроку.
  7. Забезпечити умови для адаптації першокласників до шкільного життя.

 

                                                   Засідання 2

Тема. Національно-патріотичне виховання молодших школярів і

формування в них громадянської позиції

Не дивіться на Україну, як на землю своїх батьків.

Дивіться на неї, як на землю своїх дітей. І тоді прийдуть зміни...

Святослав Вакарчук 

 

                                           Форма проведення. Педагогічне коло

 

Мета. Розширити  знання  педагогів  про основні форми,методи та прийоми національно-патріотичного виховання, підвищити  професійну компетентність учителів; сприяти розвитку творчої активності педагогів, виховувати інтерес  до  самовдосконалення.

 

з/п

 

Зміст  роботи

 

Термін

 

Відповідальні

 1.

 

 

 

2.

 

3.

 

4.

 

5.

 

 

Доповідь .Про реалізацію основних положень Концепції національно-патріотичного виховання здобувачів освіти

Тренінг .Від стресу до адаптації. Як віднайти ресурси

Майстерка. Робота з ресурсною колодою МАК «Проявлення»

Круглий стіл. Адаптація першокласників

Відкритий урок. Відвідування і обговорення

уроку «Я досліджую світ» в 4 класі.

 

 

ЛИСТОПАД    2023 р.

 

Керівник МО

 

 

 

Класовод

 3 класу

 

 

 

Класовод

4 класу

 

 

 

 

 

                             

Завдання   членам  методоб’єднання:

 

  1. Опрацювати Постанова Кабінету Міністрів України від 30.06.2021 № 673 «Про затвердження Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на період до 2025 року.
  2. Опрацювати Наказ МОН України від 06.06.2022 року «Про деякі питання національно-патріотичного виховання в закладах освіти України.

 

Засідання 3

Тема. Формування предметних та ключових компетентностей

 учнів початкових класів в умовах реформування освіти

 

Зробіть усе, що можете, застосувавши те,

 що знаєте, знаходячись там де ви є.

В. О. Сухомлинський

 

Форма проведення. Методичні посиденьки

 

Мета. Вивчати досвід щодо формування предметних та ключових компетентностей в освітній діяльності; сприяти розвитку творчої активності педагогів, підвищувати їх теоретичну, методичну, практичну компетентність; удосконалювати  освітній  процес  у  початковій  школі;  організувати участь молодших школярів у творчих конкурсах; виховувати інтерес  до  самовдосконалення, пізнання  нового.

 

 

з/п

 

Зміст  роботи

 

 Термін

 

Відповідальні

1

 

 

 

2

 

3

4

 

 

 

5

 

6

 

 Доповідь.Чинники успішного формування предметних і ключових компетентностей молодших школярів.

 

Презентація. Формування успішної особистості засобами інноваційних технологій.

Звіт.Творчий портрет вчителя, що атестується.

Майстерка.НУШ в дії. Більше, ніж гра: діяльнісний підхід для успішного навчання.

Сторітелінг.

Відвідування і обговоренняуроку української мовив 2 класі

Експрес-огляд «Радимо  прочитати».

ЛЮТИЙ   2024 р.

 

 

Члени МО

 

 

 

Учителі 1-4 класів

 

 

 

 

Класовод 2 класу

Члени МО

 

 

                              

Завдання  членам   методоб’єднання:

 

1) Опрацювати Державний стандарт початкової загальної освіти.

2) Опрацювати  методичний посібник Т. І. Молнар «Педагогічна майстерність».

3) Переглянути уроки учасників конкурсу «Учитель року» в номінації «Початкова освіта».

 

Засідання 4

Тема. . Формувальне оцінювання - інноваційний концепт та оцінювання освітніх досягнень здобувачів освіти

                                                          Я не боюсь помилок тому,

 що вони найкраще можуть чогось навчити.

Марк Цукенберг

                                   

Форма проведення. Методичний  аукціон

 

Мета. Обмінятися досвідом впровадження в освітній  процес формувального оцінювання як засобу підвищення мотивації учнів до навчання. Сприяти розвитку творчої активності педагогів, підвищувати їх теоретичну, методичну, практичну компетентність; удосконалювати  освітній  процес  у  початковій  школі; виховувати інтерес  до  самовдосконалення, пізнання  нового.

з/п

 

Зміст  роботи

 

Термін

 

Відповідальні

 

1.

 

2.

 

3.

 

4.

 

5.

 

6.

 

Доповідь.Формувальне оцінювання як невід’ємний складник освітнього процесу

Ділова гра з елементами тренінгу на вироблення стресостійкості «Жив був педагог»

Відвідування і обговорення уроку математики

в 3 класі

Педагогічний діалог

 

Аукціон педагогічних ідей. Звіт учителів «Мої досягнення та творчі напрацювання»

Міні-тренінг

 Панорама ідей «Складання перспективного плану роботи МО на 2024 – 2025 навч. рік»

 

 

КВІТЕНЬ   2024 р.

 

 

Керівник МО

 

 

 

Члени МО

 

 

Члени МО

 

 

Члени МО

 

 

 

Члени МО

 

 

 

 

 

                       

 

Завдання   членам  методоб’єднання:

 

  1. Продумати оформлення освітнього середовища на новий навчальний рік.
  2.  Слідкувати за новинками методичної літератури.

Фото без описуФото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора